Witaminowe ABC!
W dobrze znanej każdemu z nas piramidzie zdrowego żywienia, owoce i warzywa stanowią jedno z ważniejszych stopni. Jednak czy do diety kota można wprowadzić owoce i warzywa? Odpowiedź brzmi: tak. Jednak zawsze jest jakieś „ale”. Układ trawienny kota nie trawi wszystkich owoców i warzyw, dlatego trzeba je dobierać starannie oraz podawać w odpowiedniej formie.
Jakie warzywa można serwować kotu? Pozytywny wpływ na organizm i układ trawienny kota mają takie warzywa jak: marchew, dynia, cukinia, burak. Marchewki są lekkostrawne, pomagają w usuwaniu kamienia nazębnego, są bogate w błonnik przez co działają pozytywnie na układ trawienny kota, zapobiegając biegunkom, czy zaparciom. Dynia sprzyja rozwojowi flory jelitowej, pozwala na oczyszczenie jelit z kłaczków, jest też bardzo sycąca. Buraki będą idealnym źródłem żelaza, potasu oraz witamin z grupy B.
Cukinia, pietruszka, ogórek, seler są warzywami moczopędnymi. Idealnie sprawdzą się jako dodatek w diecie starszych kotów, czy podczas infekcji pęcherza moczowego. Ogórki oprócz usuwania nadmiaru wody i toksyn z organizmu, mają działanie przeciwnowotworowe. Cukinia dostarcza beta karotenu, kwasu foliowego, witaminy C oraz K. Seler obniża poziom stresu, pobudza przemianę materii, zmniejsza poziom złego cholesterolu.
Zakazane warzywa w diecie kota Sposób podawania warzyw odgrywa istotną rolę w prawidłowym karmieniu pupila. Najlepszą formą będą warzywa gotowane. Nie należy kotu podawać warzyw smażonych, przyprawionych czy niejadalnych części.
Szkodliwymi warzywami dla kotów są: cebula, czosnek, szczypior, por, szpinak. Uszkadzają one erytrocyty i mogą prowadzić do rozwoju anemii hemolitycznej. Nie należy karmić kota roślinami strączkowymi, czy warzywami kapustnymi. Są one ciężkostrawne i mogą powodować problemy trawienne.
A co z owocami? Owocami, które są bezpieczne i zdrowe dla kotów są: jabłka, brzoskwinie, banany, żurawina, truskawki, arbuz, melon. Arbuz sprawdzi się idealnie w upalne dni, ponieważ dobrze nawadnia. Ma też bardzo interesującą dla pupila teksturę. Jabłka są bogate w błonnik i wiele witamin. Wiele kotów szaleje za smakiem oliwek, które też są dla nich bezpieczne.
Szkodliwymi warzywami dla kotów są: cebula, czosnek, szczypior, por, szpinak. Uszkadzają one erytrocyty i mogą prowadzić do rozwoju anemii hemolitycznej. Nie należy karmić kota roślinami strączkowymi, czy warzywami kapustnymi. Są one ciężkostrawne i mogą powodować problemy trawienne.
Z jakimi owocami należy uważać w diecie kota? Przede wszystkim z cytrusami, które mogą powodować zatrucia. Nie karm swojego kota winogronem, gdyż może to doprowadzić do odwodnienia, biegunki a nawet rozwoju niewydolności nerek. Zabronione jest także podawanie awokado, rodzynek. Zwróć uwagę na owoce pestkowe! W przypadku jabłka, brzoskwini pamiętaj o usunięciu pestek, gdyż są one szkodliwe dla organizmu kota.