Spacer z psem w upalne dni - o czym pamiętać?
Wychodząc w upalne dni na spacery z psem trzeba mieć świadomość, że twój zwierzak tak samo jak człowiek jest narażony na udar słoneczny. Prawidłowa temperatura ciała psów jest wyższa niż ludzka i wynosi około 37,5⁰C. Natomiast gdy dojdzie do przegrzania może ona osiągnąć nawet 41⁰C.
W gorące dni zabieraj zwierzaka na spacer w chłodniejszych godzinach. Unikaj godzin najwyższych temperatur i pełnego słońca, gdzie mogą wystąpić trudności w znalezieniu cienia, aby pies mógł odpocząć. Pamiętaj, by zaopatrzyć siebie i swojego pupila w wodę. W naszym asortymencie znajdziesz aluminiowe miski (Barry King) oraz bidon na wodę z wbudowaną miską (Trixie), który będzie idealny na spacery i dłuższe wycieczki. Znajdziesz go w dwóch pojemnościach: 250 i 500 ml. Wystarczy odkręcić korek i nacisnąć butelkę aby nalać odpowiednią ilość wody do pyska. Nie należy poić psa bardzo zimną wodą, gdyż może dostać szoku termicznego. Butelkę należy napełnić lekko chłodną lub letnią wodą. Jeśli planujesz dłuższą wycieczkę pamiętaj, że jedna butelka może nie wystarczyć.
Wybierając miejsce na spacer pamiętaj, żeby wybrać takie gdzie znajdziesz cień. Obserwuj swojego psa, rób przerwy jeśli widzisz, że się zmęczył i podawaj mu na raz niewielkie ilości wody. Nie rób tego na siłę. Jeśli zwierzę nie chce pić możesz zwilżyć mu sierść i skórę, czy pochlapać delikatnie wodą po pysku.
W gorące dni pamiętaj o metalowych elementach przy obroży, smyczy czy kagańcu, które mogą oparzyć zwierzę. W naszym sklepie znajdziesz materiałowy kaganiec marki Trixie, który w upalne dni i nie tylko sprawdzi się świetnie.
O przegrzanie psa podczas wysokich temperatur nie tak trudno. Pierwszymi objawami, które powinny Cię zaniepokoić będą: intensywne dyszenie, ślinienie się czy szukanie schronienia przed słońcem. Jeśli zauważysz takie objawy, weź swojego pupila w chłodne miejsce, aby mógł odpocząć i poczęstuj go wodą.
Przy braku twojej reakcji dalej będzie rozwijało się przegrzanie organizmu psa. Stanie się apatyczny, błony śluzowe początkowo będą bardziej zaczerwienione, a później staną się suche i blade. Może pojawić się biegunka, wymioty czy zaburzenia świadomości, które mogą doprowadzić psa nawet do utraty przytomności. W takim wypadku bardzo ważne jest szybkie działanie: znalezienie chłodnego miejsca lub pomieszczenia. Przydadzą się także ręczniki nasączone chłodną lub letnią wodą w celu zrobienia okładów. W razie zaistnienia takiej sytuacji, jak najszybciej należy zabrać psa do weterynarza, aby ten mógł go dokładnie zbadać.