Jaki żwirek dla kota wybrać do kuwety?
Dawno, dawno temu…
Wynalezienie żwirku było zasługą amerykańskiego biznesmena Eda Lowe’a. W 1947 roku zapukała do niego sąsiadka, aby pożyczyć trochę piasku do kuwety, gdyż kupka, z której brała piach zamarzła. Biznesmen dał jej chłonną glinkę zawierającą bentonit i właśnie w tym momencie wpadł na pomysł nowego biznesu. Jeszcze tego samego roku rozpoczął sprzedaż worków z glinką.
Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów żwirków do kuwety. Wybór odpowiedniego jest bardzo ważny, bo musi on odpowiadać zarówno kotu, jak i względom estetycznym właściciela. Najpierw jednak omówmy sobie przypadki dlaczego kot może nie chcieć lub przestał korzystać z kuwety?
Z czego wynikają problemy z załatwianiem się kota do kuwety?
Małe kocięta wychowywane w domu bardzo szybko uczą się same korzystania z kuwety. Jeśli pojawią się jednak problemy mogą one wynikać z:
- wielkości kuwety (zbyt mała, zbyt duża, ustawiona w nieodpowiednim miejscu)
-nieodpowiedni żwirek
-ból podczas oddawania moczu
-brak sterylizacji
Rodzaje żwirków
Żwirek zbrylający
Pod wpływem wilgoci tworzy grudki, które łatwo usunąć z kuwety za pomocą łopatki. Wyglądem przypomina ziemię, może się kurzyć. Jest ekonomiczny, nie trzeba wyrzucać całego żwirku, wystarczy tylko wybrać grudki łopatką. Absorbuje nieprzyjemne zapachy.
Żwirek niezbrylający
Absorbuje koci mocz, lecz nie tworzy grudek. Trzeba go wymieniać w całości. Zmienia barwę w kontakcie z moczem. Przypomina piasek lub ziemię. Będzie wskazany dla kotów dorosłych, jak i kociąt.
Żwirek bentonitowy
Jest dostępny w postaci zbrylającej i niezbrylającej. Absorbuje nieprzyjemne zapachy. Może mieć zapach ziemi lub być aromatyzowany i mieć zapach np. lawendy. Trzeba jednak pamiętać, że zapach może nie być akceptowany przez twojego pupila. Niewielkie kamyczki mogą się przyczepiać do łapek i być roznoszone po domu. Nie można wyrzucać tego rodzaju żwirku do toalety bo może zapchać rury kanalizacyjne. Występuje w formie drobno i gruboziarnistej. Nie jest zalecany dla kociąt i kotów, których interesują zapachy, gdyż jego połknięcie może być szkodliwe dla organizmu zwierzęcia.
Żwirek drewniany
Jest to żwirek całkowicie biodegradowalny, a więc ekologiczny. Absorbuje wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Można go kupić w postaci zbrylającej (bardziej wydajny) i niezbrylającej. Podczas nasypywania do kuwety pyli się. Może przyczepiać się do łapek oraz sierści kota. Dobrym wyborem w takiej sytuacji będzie żwirek drewniany w formie pałeczek. Ma delikatny zapach drewna, nie drażniący noska kota. Zbrylający żwirek nie będzie odpowiedni dla kociąt, bo mogą one go połykać.
Żwirek kukurydziany
Całkowicie biodegradowalny i ekologiczny. Absorbuje nieprzyjemne zapachy. Nie pyli się. Dzięki ciężkości swoich ziaren nie będzie roznoszony poza kuwetę. Bezpieczny dla kota nawet w przypadku zjedzenia.
Żwirek silikonowy (silikatowy)
Świetnie absorbuje mocz. Wiąże mocznik, a woda odparowuje, dlatego kuweta powinna stać w przewiewnym miejscu. Pochłania nieprzyjemne zapachy. Jest bardzo wydajny. Może podrażniać łapki kota. Występuje w 3 formach; dużych kryształów, małych pereł oraz pyłu. Pył będzie najbardziej się pylił, ale będzie najbardziej przyjemny dla łapek kota. Perełki mogą łatwo wysypywać się z kuwety, ale będą delikatniejsze dla łapek niż duże kryształy. Te natomiast w najmniejszym stopniu będą się przyczepiać do łap. Nie można tego żwirku spuszczać w toalecie. Zapobiega namnażaniu się bakterii. Będą dobre dla kotów alergików.
Żwirek sepiolitowy
Zbudowany z uwodnionego krzemianu magnezu, czyli „morskiej pianki”. Nie pyli się, dobrze absorbuje wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Kuwetę należy czyścić codziennie. Ma właściwości antybakteryjne. Dobry wybór dla kociąt.
W naszym asortymencie znajdziesz żwirek drewniany, kukurydziany, silikonowy, bentonitowy od różnych marek. Posiadamy je w postaci zapachowej i bezzapachowej.