Jak prawidłowo dbać o zęby zwierzaka?
- ADAPTACJA
Zwierzę najlepiej oswajać z myciem zębów od małego. Początkowo można przyzwyczaić go do dotykania okolicy pyska, masażu dziąseł. Po adaptacji do tych czynności można przejść do pierwszych prób używania szczoteczki specjalnie przeznaczonej dla zwierząt. Kolejnym etapem będzie wprowadzenie specjalnej pasty do zębów. Przy pierwszych próbach można przy pomocy gazika nanieść niewielką ilość pasty na dziąsła. Należy być cierpliwym w tych poczynaniach, gdyż adaptacja może zająć trochę czasu. Jeżeli zwierzak pozwoli umyć sobie zęby można nagrodzić go jakimś smakołykiem.
- WYPOSAŻENIE
- TECHNIKA
W higienie zębów bardzo ważna jest regularność. Zęby czworonoga należy myć najlepiej codziennie. Nie rzadziej niż co 2 dni. Należy wykonywać delikatne ruchy koliste. Najwięcej uwagi należy poświęcić ostatnim zębom górnym i dolnym, które są nazywane „łamaczami”. Jest to para zębów, która odpowiada za cięcie mięsa oraz łamanie kości. Działają one jak nożyce, dzięki czemu odcinają większe fragmenty pokarmu, który po tym jest połykany bez potrzeby przeżuwania. Czas mycia zębów pupila nie musi być długi. Często zwierzaki są niecierpliwe, dlatego wystarczy myć ich zęby nawet przez kilkanaście do 30 sekund.
- ALTERNATYWY
Dbać o higienę jamy ustnej zwierzęcia można także przy pomocy zwykłego gazika z nałożoną na niego pastą. Należy kulistymi ruchami masować wacikiem zęby oraz dziąsła. Jeśli zwierzak jest bardzo oporny i nie daje sobie wyczyścić zębów, możesz karmić go twardymi warzywami lub owocami np. marchewkami czy jabłkami. Możesz zaopatrzyć się w specjalne zabawki o porowatej strukturze, która ogranicza odkładanie płytki nazębnej. Na rynku dostępne są gryzaki dentystyczne, które mogą uzupełnić higienę naszego pupila. Jednak powinny być one lekkostrawne, aby nie zaszkodziły zwierzęciu.
Podsumowanie Dbałość o zęby oraz dziąsła pupili jest bardzo ważna. Należy je myć codziennie, przez kilkadziesiąt sekund, przy pomocy specjalistycznej szczoteczki oraz pasty. Istnieją także różne przyrządy dodatkowe, które mogą być dobrym uzupełnieniem higieny lub alternatywą, przy problemach z adaptacją.
Jeśli stan zwierzaka, czy jego zębów lub przyzębia Państwa niepokoi należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu odpowiedniej diagnostyki.