W dobrze znanej każdemu z nas piramidzie zdrowego żywienia, owoce i warzywa stanowią jedno z ważniejszych stopni. Jednak czy do diety kota można wprowadzić owoce i warzywa? Odpowiedź brzmi: tak. Jednak zawsze jest jakieś „ale”. Układ trawienny kota nie trawi wszystkich owoców i warzyw, dlatego trzeba je dobierać starannie oraz podawać w odpowiedniej formie.
Wynalezienie żwirku było zasługą amerykańskiego biznesmena Eda Lowe’a. W 1947 roku zapukała do niego sąsiadka, aby pożyczyć trochę piasku do kuwety, gdyż kupka, z której brała piach zamarzła. Biznesmen dał jej chłonną glinkę zawierającą bentonit i właśnie w tym momencie wpadł na pomysł nowego biznesu. Jeszcze tego samego roku rozpoczął sprzedaż worków z glinką.
Karmy bezzbożowe są to karmy nie zawierajace ziaren zbóż takich jak: pszenica, jęczmień, kukurydza, soja, owies czy ryż. Zboża dostarczają węglowodanów, dlatego w karmach bezzbożowych znajdziemy inne źródła dostarczające tych makroskładników: ziemniaki, soczewicę, rośliny strączkowe, groszek.
Wychodząc w upalne dni na spacery z psem trzeba mieć świadomość, że twój zwierzak tak samo jak człowiek jest narażony na udar słoneczny. Prawidłowa temperatura ciała psów jest wyższa niż ludzka i wynosi około 37,5⁰C. Natomiast gdy dojdzie do przegrzania może ona osiągnąć nawet 41⁰C.
Higiena jamy ustnej u zwierząt domowych jest tak samo ważna jak higiena u człowieka. Na ich zębach, tak samo odkłada się płytka nazębna, będąca źródłem bakterii. Długo nieusuwana ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny, którego nie da usunąć się z powierzchni zębów w domu.
Zarówno płytka, jak i kamień przyczyniają się do rozwoju próchnicy zębów oraz stanów zapalnych w jamie ustnej zwierzęcia. Natomiast te stany będą miały negatywny wpływ na cały organizm pupila. Postaramy się przedstawić Ci w kilku krokach, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej u zwierząt.